Upadłość konsumencka po zmianach – jak wygląda praktyka?

Wkrótce minie rok od wprowadzenia zmian dotyczących upadłości konsumenckiej. Jak wygląda sytuacja upadłych po wprowadzonych zmianach? Wyjaśnimy tę kwestię na przykładzie przeprowadzonych postępowań upadłościowych.

Upadłość konsumencka a uzyskanie oddłużenia

Nowelizacja wprowadzona w życie 24 marca 2020 r. ułatwia możliwość ogłoszenia upadłości. Jednak należy rozróżnić ogłoszenie upadłości od uzyskania oddłużenia. O ile przy pierwszym, raczej nie napotkamy przeszkód, to nie jest to już takie oczywiste w przypadku oddłużenia od zobowiązań. Złożenie wniosku nie daje gwarancji jego uzyskania.

Sąd ogłosił upadłość – co dalej?

Pojawia się syndyk i przeprowadza postępowanie upadłościowe. Ustala grono wierzycieli biorących udział w podziale funduszy masy upadłości oraz dokonuje sprzedaży majątku upadłego. W zależności od tego, w jakim trybie zostanie ogłoszona upadłość konsumencka, syndyk może być odpowiedzialny za uzyskanie od upadłego informacji koniecznych do wydania postanowienia w zakresie sposobu oddłużenia.
Upadły powinien na etapie wniosku wykazać wszelkie okoliczności istotne z punktu widzenia uzyskania oddłużenia. Jeżeli tego nie zrobi to podczas postępowania upadłościowego może otrzymać szansę do nadrobienia zaległości. Jeśli jest właścicielem nieruchomości, powinien zawnioskować o ustalenie zakresu korzystania z niej.

Ile trwa postępowanie?

Wszystko zależy od konkretnego sądu upadłościowego. Im większa liczba wniosków o ogłoszenie upadłości, tym dłuższy może być czas ich rozpatrywania. Dla przykładu, sąd w Gdańsku nie wyrabia się w terminie 2 miesięcy, z kolei sąd w Zielonej Górze, Płocku czy Lublinie ogłasza upadłość po ok. 3 tyg. od złożenia wniosku.
Z naszej praktyki wynika, że wiele sądów zamiast korzystać z uproszczonego trybu dedykowanego upadłościom konsumenckim, orzeka o prowadzeniu postępowania upadłościowego wedle przepisów ogólnych. Przekłada się to na czas trwania postępowania.

Czy po zmianach łatwiej o oddłużenie?

Tak, jednak nie ma co do tego pewności. Konstruując wniosek należy dokładnie przeanalizować działania dłużnika i sprawdzić, czy poprzez swoje zachowania nie doprowadził w sposób celowy do pokrzywdzenia wierzycieli. Staranne przygotowanie wniosku będzie bardzo istotne w szczególności w przypadku planów spłaty ustalonych na okres dłuższy niż 36 miesięcy. Może się bowiem zdarzyć, że plan spłaty wierzycieli zostanie ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy. Warto byłoby, aby w w takiej sytuacji długość planu spłaty była możliwie najkrótsza, a wysokość spłaty nie była dla upadłego nadmiernym utrudnieniem.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Właściciel kancelarii

[email protected]

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu.

Polecane artykuły

Obrona przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości

Jednym z narzędzi, które wspomaga wierzycieli w dochodzeniu swoich roszczeń, jest uprawnienie do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości kontrahenta – dłużnika, będącego przedsiębiorcą. Postępowanie upadłościowe ma za zadanie wspomaganie wierzyciela w celu zapewnienia jak największego stopnia zaspokojenia roszczeń, w sytuacji, gdy pogłębiające się problemy finansowe dłużnika mogą doprowadzić do całkowitej utraty majątku przedsiębiorstwa, a w…

Oddłużanie chwilówek i parabanków

W trudnej sytuacji finansowej darmowa chwilówka brzmi zbawiennie. Niestety bardzo łatwo wpaść w pułapkę szybkiego pożyczania. Mija termin spłaty, a środków na spłatę pożyczki nadal brakuje. Jak i kiedy może się odbyć oddłużanie chwilówek i parabanków? Jak odzyskać płynność finansową? Utrata zdolności płatniczej – czego nie robić? Jeżeli dłużnik utracił płynność finansową, pod żadnym pozorem,…

Lista wierzytelności - postępowanie upadłościowe

Postępowanie upadłościowe charakteryzuje się pewnymi cechami, do których należy występowanie określonych jego etapów. Jednym z nich jest sporządzenie listy wierzytelności. Jej opracowaniem zajmuje się syndyk. Lista wierzytelności składa się z wierzycieli, którzy zgłosili swoje wierzytelności. Poza nimi na liście znajdują się grupy wierzycieli uwzględnione przez syndyka z urzędu. Lista wierzytelności w czasie postępowania upadłościowego Sporządzenie…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Kontakt

Tel: 58 352 13 43
Kom: 792 873 876
Email: [email protected]

Pliki do pobrania