Przebieg postępowania upadłościowego wiąże się z ogłoszeniem upadłości. Samo postępowanie ukierunkowane jest na zaspokojenie wierzycieli w możliwie jak najwyższym stopniu. Jeśli zaistnieją ku temu racjonalne przesłanki to w wyniku postępowania upadłościowego przedsiębiorca może zachować własne przedsiębiorstwo. Poprzez likwidację majątku należącego do dłużnik następuje zaspokojenie wierzycieli i równocześnie może dojść do zapewnienia obrotu aktywów w gospodarce. W efekcie postępowania upadłościowego dochodzi do zakończenia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Podkreślić trzeba, że nie następuje to od razu po ogłoszeniu upadłości.
Przebieg postępowania upadłościowego – kiedy następuje utrata zarządu?
W Prawie upadłościowym wskazano, że upadły wraz z ogłoszeniem upadłości traci zarząd nad majątkiem. Wówczas majątek upadłego wchodzi w skład masy upadłości. Wspomnieć należy, że prawo przewiduje nieliczne wyjątki wykluczające określone składniki majątku z masy upadłości. Utrata zarządu nad majątkiem powoduje, że zaczyna nim zarządzać syndyk. W efekcie utraty zarządu dłużnik, który ogłosił upadłość nie może dokonać jakiejkolwiek skutecznej czynności, która związana jest z jego przedsiębiorstwem. Warto podkreślić, że utrata zarządu związana jest także z wygaśnięciem pełnomocnictw, których udzielił upadły.
Skutkiem utraty zarządu przez dłużnika jest brak ważności czynności, których dokonał względem mienia. Dotyczy to czynności dokonanych od dnia ogłoszenia upadłości. Jeśli upadły dokona nawet nieświadomie czynności związanych z zarządem mieniem po ogłoszeniu upadłości konieczne jest ich odwołanie. Przykładowo można to osiągnąć przez zastosowanie instytucji zwrotu świadczenia wzajemnego.
Omawiając kwestie związane z utratą zarządu warto podkreślić, że przedsiębiorstwo dłużnika w chwili ogłoszenia upadłości nie zaprzestanie prowadzenia działalności. Wynika to z tego, że okazać może się, że dla wierzycieli dużo korzystniejsze będzie tymczasowe kontynuowanie działalności przedsiębiorstwa. Decyzję w tym zakresie podejmuje syndyk. Ma to na celu powiększenie wartości masy upadłości, a tym samym wyższe zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Warto również pokreślić, że utrata przez upadłego zarządu nad przedsiębiorstwem nie powoduje braku nad nim kontroli ze strony kogokolwiek. Dzięki fachowej wiedzy syndyka możliwe staje się odpowiednie zarządzanie przedsiębiorstwem tak, aby możliwe było generowanie korzyści dla wierzycieli.
O autorze