Jeżeli szukasz sposobów na oddłużenie i ochronę swojego majątku, układ w upadłości konsumenckiej (układ konsumencki) jest jednym z nich. Układ konsumencki jest działaniem przeznaczonym dla dłużników osiągających wyższe dochody. Jest to opcja dla tych, którzy chcą ochronić swój majątek. Na czym polega i jak wygląda układ konsumencki?
Dowiedz się więcej o układzie konsumenckim.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!
KontaktUkład konsumencki – jak to wygląda?
Postępowanie w takim przypadku przeważnie prowadzone jest poza sądem przez nadzorcę sądowego. Osoba w roli nadzorcy jest odpowiedzialna za zwołanie i przeprowadzenie zgromadzenia wierzycieli. W czasie jego trwania wierzyciele będą głosowali nad zaproponowanym przez dłużnika układem.
Dłużnik musi zdawać sobie sprawę z tego, że to rozwiązanie generuje też swoje koszty. Będzie trzeba wnieść zaliczkę na wynagrodzenie dla nadzorcy sądowego. Jeśli opłata nie zostanie wniesiona, sąd umorzy postępowanie. Zaliczka to równowartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Przepisy prawa restrukturyzacyjnego – szczegóły
Postępowanie o zawarcie układu w upadłości konsumenckiej jest przeprowadzane według przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego odpowiednich dla przyspieszonego postępowania układowego. Niesie to za sobą istotne regulacje dotyczące propozycji układowych.
Układ w upadłości konsumenckiej może być zawarty maksymalnie na 5 lat. Rozwiązanie to nie dotyczy jednak tych wierzytelności, które zostały zabezpieczone rzeczowo. U większości konsumentów oznacza to hipotekę wpisaną w księgę wieczystą nieruchomości.
Układ konsumencki – zarządzanie majątkiem
Dłużnik ma za zadanie współpracować z nadzorcą sądowym. W postępowaniu o zawarcie układu nie ma osoby syndyka. Jego rola nie ma najmniejszego zastosowania z uwagi na fakt, że majątek nie będzie likwidowany. Dłużnik powinien udzielać nadzorcy wszystkich stosownych wyjaśnień, udostępniać potrzebne dokumenty i umożliwiać kontrolę majątku.
Jeśli nadzorca sądowy został powołany, dłużnik może dokonywać tylko takich czynności, które nie przekraczają zwykłego zarządu majątkiem. Wszelkie czynności przekraczające ten zakres, wymagają zgody nadzorcy sądowego – pod rygorem nieważności. Nadzorca może udzielić zgody w terminie 30 dni, licząc od dokonania przez dłużnika wspomnianych czynności.
Układ konsumencki – kiedy go zawrzeć?
Jeśli dłużnik posiada nieruchomość, nie powinien zwlekać z zawarciem układu w upadłości konsumenckiej. Powinien się spieszyć zwłaszcza wtedy, gdy wierzyciel hipoteczny prowadzi egzekucję z nieruchomości. Egzekucja nie będzie podlegała zawieszeniu w postępowaniu o zawarcie układu w upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, w którym dłużnik co do zasady traci cały swój majątek. Układ
Ustawodawca daje dłużnikom coraz więcej narzędzi do oddłużania. Układ w upadłości to tylko jedno z wielu dostępnych rozwiązań. Dłużnicy o odpowiednim dochodzie mogą z niego skorzystać i zredukować swoje zobowiązania. Jeśli masz pytania lub wątpliwości w zakresie upadłości bądź restrukturyzacji – skontaktuj się z naszą kancelarią. Udzielimy Ci potrzebnego wsparcia i pomocy.
O autorze