Masa upadłości w postępowaniu upadłościowym stanowi niezmiernie ważny element. Odwołując się do art. 61 Prawa upadłościowego wskazać należy, że wraz z ogłoszeniem upadłości majątek, który należy do upadłego wchodzi w skład masy upadłości. Co wchodzi do masy upadłości? Jakie składniki majątku upadłego nie wchodzą do masy upadłości?
Masa upadłości – składniki
Masę upadłości tworzą składniki majątku należące do upadłego. Podkreślić należy, że masę upadłości tworzą elementy, które należą do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości. Poza tym masę upadłości tworzy również majątek, który upadły nabył w czasie postępowania upadłościowego. Określeniem składników masy upadłości zajmuje się syndyk. Dokonuje tego poprzez opracowanie spisu inwentarza, a także spisu należności. Jeśli chodzi o spis inwentarza to zawiera się w nim prawa, ruchomości, nieruchomości, a także środki pieniężne znajdujące się w kasie oraz na rachunku bankowym, które należą do upadłego. Natomiast w spisie inwentarza syndyk nie ujmuje majątku upadłego, który na podstawie prawa nie może znaleźć się w masie upadłości. W takiej sytuacji upadły ma możliwość samodzielnego zarządzania majątkiem, który nie wchodzi w skład masy upadłości. Jeśli pojawiają się wątpliwości związane z tym, czy określony składnik majątku ma wejść w skład masy upadłości, rozstrzyga to sędzia-komisarz.
Co nie tworzy masy upadłości?
W ustawie Prawo upadłościowe doszło do wyszczególnienia, które składniki majątku upadłego nie tworzą masy upadłości. Wskazano, że takim elementem jest mienie, które został wyłączone spod egzekucji na podstawie kodeksu postępowania cywilnego. Poza tym w skład masy upadłości nie wchodzi wynagrodzenie za pracę upadłego w części, która nie podlega zajęciu. Jako składnik majątku, który nie wchodzi do masy upadłości wymienia się również kwotę świadczenia emerytalnego i rentowego uzyskiwanego przez upadłego w części nie podlegającej zajęciu. Innym składnikiem majątku, który nie tworzy masy upadłości jest suma przyznana przez Skarb Państwa na cele specjalne oraz świadczenia z ubezpieczeń osobowych. Poza tym są to również odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych oraz świadczenia z pomocy społecznej. Oprócz powyższych wskazuje się także na świadczenia alimentacyjne oraz świadczenia pieniężne, które wypłaca się w sytuacji bezskuteczności egzekucji alimentów.
O autorze