Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłosić upadłość konsumencką może każda niewypłacalna osoba fizyczna. Takie lakoniczne stwierdzenie wymaga jednak rozwinięcia. Wypada zatem odpowiedzieć na pytanie kiedy dłużnik jest niewypłacalny i czy osoba fizyczna musi składać wniosek o upadłość? W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka: niewypłacalność – co to znaczy?

Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa upadłościowego. Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie reguluje wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące.

Uzyskaj oddłużenie w upadłości konsumenckiej.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Upadłość konsumencka: wniosek o upadłość

Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest wspólnikiem w osobowej spółce prawa handlowego, nie ma obowiązku wnoszenia o swoją upadłość. Złożenie wniosku to prawo, a nie obowiązek osoby fizycznej.

Termin złożenia wniosku może mieć jednak znaczenie w przypadku byłych przedsiębiorców. Zbyt późne złożenie wniosku może mieć wpływ na sposób uzyskania oddłużenia w upadłości. Upadłość konsumencka może być ogłoszona nawet wtedy, gdy dłużnik posiada tylko jednego wierzyciela.

Czy przedsiębiorca będący osobą fizyczną może ogłosić upadłość konsumencką?

Jeżeli przedsiębiorca zamknie działalność gospodarczą, następnego dnia uzyskuje tzw. konsumencką zdolność upadłościową. To oznacza, że może ogłosić upadłość konsumencką. Przedsiębiorca powinien się jednak zmieścić w ustawowym terminie na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Jest to 30 dni od powstania stanu niewypłacalności.

Jednoosobowy przedsiębiorca może ogłosić upadłość firmy i również wnioskować o oddłużenie. Będzie to jednak droższym rozwiązaniem, niż ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Przed złożeniem wniosku zawsze warto skonsultować się z prawnikami specjalizującymi się w prawie upadłościowym, aby przedyskutować możliwe rozwiązania.

Upadłość konsumencka – podsumowanie

Do ogłoszenia upadłości uprawniona jest niewypłacalna osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Należy jednak odpowiednio przygotować się do złożenia wniosku o upadłość, by zwiększyć szansę na szybsze oddłużenie. W celu dopasowania najlepszych rozwiązań warto skontaktować się z profesjonalną kancelarią specjalizującą się w prawie upadłościowym. Jeśli chcą Państwo omówić swoją sprawę to zapraszamy do kontaktu. Analiza Państwa sprawy jest zawsze bezpłatna.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Właściciel kancelarii

[email protected]

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu.

Polecane artykuły

Restrukturyzacja firmy jednoosobowej

Popularność restrukturyzacji rośnie z roku na rok – pozwala ona bowiem na ochronę majątku przedsiębiorcy przy równoczesnej redukcji zobowiązań i ochronie przed egzekucją komorniczą. W 2020 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze masowo wszczynali postępowanie restrukturyzacyjne. Było to oczywiście związane z trwająca epidemią koronawirusa. Spośród wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych, restrukturyzacja firmy jednoosobowej miała najczęściej miejsce. Warto…

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego

Rolnicy to grupa zawodowa, która dosyć często zmaga się z niemałymi przeciwnościami losu. Nie posiadają dużych marż i zazwyczaj generują dochód na zasadzie korzyści skali. Bywa, że różne zdarzenia losowe powodują konieczność restrukturyzacji gospodarstwa rolnego, co pozwala ratować posiadany majątek. Co może zrobić rolnik w takiej sytuacji i na czym polega restrukturyzacja gospodarstwa rolnego?Restrukturyzacja gospodarstwa…

Masa upadłości w postępowaniu upadłościowym

Masa upadłości w postępowaniu upadłościowym stanowi niezmiernie ważny element. Odwołując się do art. 61 Prawa upadłościowego wskazać należy, że wraz z ogłoszeniem upadłości majątek, który należy do upadłego wchodzi w skład masy upadłości. Co wchodzi do masy upadłości? Jakie składniki majątku upadłego nie wchodzą do masy upadłości? Masa upadłości - składniki  Masę upadłości tworzą składniki…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Kontakt

Tel: 58 352 13 43
Kom: 792 873 876
Email: [email protected]

Pliki do pobrania