Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej może okazać się przymusem dla niektórych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Czasy, w których przyszło obecnie prowadzić działalność gospodarczą są trudne ze względu na obostrzenia wynikające z panującej pandemii. Z tego względu warto przybliżyć zagadnienia, które weszły w życie 24 marca 2020 roku na mocy nowelizacji ustawy. Nowelizacja ta jest korzystna dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jej zapisy mogą okazać się wsparciem przede wszystkim dla przedsiębiorców, którym nie udało się zawnioskować o ogłoszenie upadłości w terminie, który jest przewidziany w ustawie.
Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej – kogo dotyczy?
Na podstawie przepisów zawartych w Prawie Upadłościowym każda osoba fizyczna, która prowadziła działalność gospodarczą może wnioskować o ogłoszenie upadłości. Wspomnianą regulację postrzega się więc jako gwarancję ogłoszenia upadłości dłużnika. Istotne jest to, że nowelizacja uchyla przepisy związane z oddaleniem wniosku o ogłoszone upadłości z powodu przekroczenia terminu na jego wniesienie. Pomimo takiej zmiany przedsiębiorca ogłaszający upadłość powinien mieć na uwadze ten termin, gdyż może on w pewien sposób oddziaływać na oddłużenie.
Jaki jest czas na złożenie wniosku?
Zgodnie z założeniem przedsiębiorca ma 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Czas ten liczy się od dnia, w którym powstał stan niewypłacalności. Natomiast o stanie niewypłacalności można mówić wówczas, gdy nie następuje regulowanie wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W przypadku konsumenta nie ma ustawowego terminu na wniesienie wniosku o upadłość. Jet to bowiem uprawnienie konsumenta, ale nie obowiązek.
Jakie działania powinien podjąć przedsiębiorca?
Liczy się czas. W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien zdecydować się na restrukturyzację swoich zobowiązań. Jeśli nie zakończy się to sukcesem lub nie będzie na to jakichkolwiek szans należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Pojawienie się zaniedbań z tym związanych może przyczynić się do ustalenia dłuższego planu spłaty wierzycieli. Jest to sytuacja trudna dla przedsiębiorcy, gdyż wiążę się z utratą wszystkiego, co budował przez lata. Jednakże podjęcie szybkich działań pozwoli na rozwiązanie zaistniałych problemów finansowych. Nie zaleca się, aby przedsiębiorca uciekał z majątkiem w wyniku darowizn lub sprzedaży. Takie działanie spowoduje, że dojdzie do ogłoszenia upadłości, ale zobowiązania nie ulegną umorzeniu. Poza tym należy liczyć się również z innymi sankcjami karnymi. Przedsiębiorca nie powinien również zaciągać nowych zobowiązań. Za szczególne zagrożenie uznać można tak zwane chwilówki, które w niczym nie pomagają, a jedynie pogarszają sytuację. Dalsze zadłużanie się w momencie gdy już było się niewypłacalnym będzie działać in minus na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli.
O autorze