Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej

 

Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej może okazać się przymusem dla niektórych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Czasy, w których przyszło obecnie prowadzić działalność gospodarczą są trudne ze względu na obostrzenia wynikające z panującej pandemii. Z tego względu warto przybliżyć zagadnienia, które weszły w życie 24 marca 2020 roku na mocy nowelizacji ustawy. Nowelizacja ta jest korzystna dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jej zapisy mogą okazać się wsparciem przede wszystkim dla przedsiębiorców, którym nie udało się zawnioskować o ogłoszenie upadłości w terminie, który jest przewidziany w ustawie.

 

 

Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej – kogo dotyczy?

 

 

Na podstawie przepisów zawartych w Prawie Upadłościowym każda osoba fizyczna, która prowadziła działalność gospodarczą może wnioskować o ogłoszenie upadłości. Wspomnianą regulację postrzega się więc jako gwarancję ogłoszenia upadłości dłużnika. Istotne jest to, że nowelizacja uchyla przepisy związane z oddaleniem wniosku o ogłoszone upadłości z powodu przekroczenia terminu na jego wniesienie. Pomimo takiej zmiany przedsiębiorca ogłaszający upadłość powinien mieć na uwadze ten termin, gdyż może on w pewien sposób oddziaływać na oddłużenie.

 

 

Jaki jest czas na złożenie wniosku?

 

 

Zgodnie z założeniem przedsiębiorca ma 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Czas ten liczy się od dnia, w którym powstał stan niewypłacalności. Natomiast o stanie niewypłacalności można mówić wówczas, gdy nie następuje regulowanie wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące. W przypadku konsumenta nie ma ustawowego terminu na wniesienie wniosku o upadłość. Jet to bowiem uprawnienie konsumenta, ale nie obowiązek.

Jakie działania powinien podjąć przedsiębiorca?

 

 

Liczy się czas. W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien zdecydować się na restrukturyzację swoich zobowiązań. Jeśli nie zakończy się to sukcesem lub nie będzie na to jakichkolwiek szans należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Pojawienie się zaniedbań z tym związanych może przyczynić się do ustalenia dłuższego planu spłaty wierzycieli. Jest to sytuacja trudna dla przedsiębiorcy, gdyż wiążę się z utratą wszystkiego, co budował przez lata. Jednakże podjęcie szybkich działań pozwoli na rozwiązanie zaistniałych problemów finansowych. Nie zaleca się, aby przedsiębiorca uciekał z majątkiem w wyniku darowizn lub sprzedaży. Takie działanie spowoduje, że dojdzie do ogłoszenia upadłości, ale zobowiązania nie ulegną umorzeniu. Poza tym należy liczyć się również z innymi sankcjami karnymi. Przedsiębiorca nie powinien również zaciągać nowych zobowiązań. Za szczególne zagrożenie uznać można tak zwane chwilówki, które w niczym nie pomagają, a jedynie pogarszają sytuację. Dalsze zadłużanie się w momencie gdy już było się niewypłacalnym będzie działać in minus na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli.

 

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Właściciel kancelarii

kontakt@lipinskikancelaria.pl

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu.

Polecane artykuły

Uprawnienia upadłego w postępowaniu upadłościowym

Upadłość konsumencka - uprawnienia upadłego Uprawnienia upadłego stanowią ważny obszar upadłości konsumenckiej. W chwili ogłoszenia upadłości dłużnik traci możliwość zarządzania oraz rozporządzania posiadanym majątkiem. Wynika to z tego, że jego majątek tworzy masę upadłościową. Jakie inne uprawnienia posiada upadły? Jakie są jego obowiązki? Masa upadłościowa, czyli majątek upadłego dłużnika Zakres obowiązków upadłego określa art. 57…

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłosić upadłość konsumencką może każda niewypłacalna osoba fizyczna. Takie lakoniczne stwierdzenie wymaga jednak rozwinięcia. Wypada zatem odpowiedzieć na pytanie kiedy dłużnik jest niewypłacalny i czy osoba fizyczna musi składać wniosek o upadłość? W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie kto może ogłosić upadłość konsumencką. Upadłość konsumencka: niewypłacalność – co to znaczy? Kwestię niewypłacalności regulują przepisy prawa…

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego

Rolnicy to grupa zawodowa, która dosyć często zmaga się z niemałymi przeciwnościami losu. Nie posiadają dużych marż i zazwyczaj generują dochód na zasadzie korzyści skali. Bywa, że różne zdarzenia losowe powodują konieczność restrukturyzacji gospodarstwa rolnego, co pozwala ratować posiadany majątek. Co może zrobić rolnik w takiej sytuacji i na czym polega restrukturyzacja gospodarstwa rolnego?Restrukturyzacja gospodarstwa…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania