Oddłużenie upadłego efektem upadłości konsumenckiej
W wyniku nowelizacji Prawa upadłościowego przeprowadzonej w marcu 2020 roku doszło do liberalizacji możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nowelizacja ta ma ułatwić oddłużenie upadłego. Jednakże czy ogłoszenie upadłości traktować należy jako oddłużenie upadłego? W jaki sposób może zakończyć się postępowanie upadłościowe?
Postępowanie upadłościowe nie zawsze kończy się umorzeniem zobowiązań bez określenia planu spłaty wierzycieli. Jednym z wariantów jest również warunkowe umorzenie zobowiązań, określenie planu spłaty wierzycieli, ale również odmowa oddłużenia. Za najbardziej dogodny wariant uznać można umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty. Jednakże jest to możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
Wariant pierwszy – umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty
Jeśli sytuacja osobista upadłego jasno wskazuje na to, że pozostaje on trwale niezdolny do dokonania jakiejkolwiek spłaty przewidzianej planem spłaty wierzycieli to możliwe staje się oddłużenie upadłego bez ustalenia planu spłaty. Jest to również możliwe wówczas, gdy żaden z wierzycieli nie dokona zgłoszenia własnych wierzytelności podczas postępowania upadłościowego. Ocena trwałej niezdolności do spłaty następuje poprzez pryzmat stanu zdrowia dłużnika, a także jego aktualne zarobki oraz wydatki. Mają przy tym znaczenie również możliwości zarobkowe posiadane przez upadłego. Z tego względu oddłużenie upadłego jest uzależnione również od jego poziomu wykształcenia, czy też posiadanego doświadczenia zawodowego.
Wariant drugi – warunkowe umorzenie zobowiązania
W wyjątkowych sytuacjach oddłużenie upadłego może trwać nawet 12 lat. Dlatego też warto uniknąć takiego wariantu. Istotne jest więc przeanalizowanie sytuacji w jakiej znajduje się dłużnik. Analizie należy poddać możliwości zarobkowe, stan zdrowia, sytuację majątkową i inne czynniki mające wpływ na przebieg postępowania upadłościowego. Warunkowe umorzenie zobowiązań może trwać pięć lat. Jednakże w tym okresie sąd ma możliwość uchylenia postępowania o warunkowe umorzenie, co kończy się ustaleniem planu spłaty.
Oddłużenie upadłego – określenie planu spłaty wierzycieli
Jest to najczęściej spotykany wariant zakończenia postępowania upadłościowego. Sąd ma możliwość ustalenia płatu spłaty na czas maksymalny 36 miesięcy, a także na okres dłuższy – od 36 do 84 miesięcy. Krótszy okres, a więc do 36 miesięcy, ma zastosowanie w sytuacjach w jakich dłużnik doprowadził do stanu niewypłacalności albo jego pogłębienia się bez własnej winy. Natomiast dłuższy okres stosuje się wówczas, gdy poprzez swoje zachowanie dłużnik doprowadził do stanu niewypłacalności. Jego działanie powinno być wówczas umyślne lub polegać na rażącym niedbalstwie.
Oddłużenie upadłego – wariant czwarty
Postępowanie upadłościowe może zakończyć się odmową oddłużenia. Następuje to wtedy, gdy dłużnik przyczynił się do własnej niewypłacalności albo celowo w sposób istotny zwiększył jej poziom. Ma tutaj znaczenie celowość, która przejawia się w utracie elementów majątku lub celowym nieregulowaniu zobowiązań, które są wymagalne. Dłużnik jest świadomy swoich działań i dlatego sąd wydać może postanowienie o odmowie oddłużenia.
O autorze