Wkrótce minie rok od wprowadzenia zmian dotyczących upadłości konsumenckiej. Jak wygląda sytuacja upadłych po wprowadzonych zmianach? Wyjaśnimy tę kwestię na przykładzie przeprowadzonych postępowań upadłościowych.
Upadłość konsumencka a uzyskanie oddłużenia
Nowelizacja wprowadzona w życie 24 marca 2020 r. ułatwia możliwość ogłoszenia upadłości. Jednak należy rozróżnić ogłoszenie upadłości od uzyskania oddłużenia. O ile przy pierwszym, raczej nie napotkamy przeszkód, to nie jest to już takie oczywiste w przypadku oddłużenia od zobowiązań. Złożenie wniosku nie daje gwarancji jego uzyskania.
Sąd ogłosił upadłość – co dalej?
Pojawia się syndyk i przeprowadza postępowanie upadłościowe. Ustala grono wierzycieli biorących udział w podziale funduszy masy upadłości oraz dokonuje sprzedaży majątku upadłego. W zależności od tego, w jakim trybie zostanie ogłoszona upadłość konsumencka, syndyk może być odpowiedzialny za uzyskanie od upadłego informacji koniecznych do wydania postanowienia w zakresie sposobu oddłużenia.
Upadły powinien na etapie wniosku wykazać wszelkie okoliczności istotne z punktu widzenia uzyskania oddłużenia. Jeżeli tego nie zrobi to podczas postępowania upadłościowego może otrzymać szansę do nadrobienia zaległości. Jeśli jest właścicielem nieruchomości, powinien zawnioskować o ustalenie zakresu korzystania z niej.
Ile trwa postępowanie?
Wszystko zależy od konkretnego sądu upadłościowego. Im większa liczba wniosków o ogłoszenie upadłości, tym dłuższy może być czas ich rozpatrywania. Dla przykładu, sąd w Gdańsku nie wyrabia się w terminie 2 miesięcy, z kolei sąd w Zielonej Górze, Płocku czy Lublinie ogłasza upadłość po ok. 3 tyg. od złożenia wniosku.
Z naszej praktyki wynika, że wiele sądów zamiast korzystać z uproszczonego trybu dedykowanego upadłościom konsumenckim, orzeka o prowadzeniu postępowania upadłościowego wedle przepisów ogólnych. Przekłada się to na czas trwania postępowania.
Czy po zmianach łatwiej o oddłużenie?
Tak, jednak nie ma co do tego pewności. Konstruując wniosek należy dokładnie przeanalizować działania dłużnika i sprawdzić, czy poprzez swoje zachowania nie doprowadził w sposób celowy do pokrzywdzenia wierzycieli. Staranne przygotowanie wniosku będzie bardzo istotne w szczególności w przypadku planów spłaty ustalonych na okres dłuższy niż 36 miesięcy. Może się bowiem zdarzyć, że plan spłaty wierzycieli zostanie ustalony na okres dłuższy niż 36 miesięcy. Warto byłoby, aby w w takiej sytuacji długość planu spłaty była możliwie najkrótsza, a wysokość spłaty nie była dla upadłego nadmiernym utrudnieniem.
O autorze