Upadłość a zawieszenie postępowania sądowego

Upadłość – co oznacza w praktyce?

Upadłość a zawieszenie postępowania sądowego. Ogłoszenie upadłości ma wiele konsekwencji. Do najważniejszych należą utrata zarządu nad majątkiem, zawieszenie i następnie umorzenie egzekucji komorniczych oraz zawieszenie postępowania sądowego. Co to w praktyce oznacza i jak przebiega ten proces? W niniejszym wpisie skupimy się na zawieszeniu postępowań sądowych.

Upadłość a zawieszenie postępowania sądowego

Zawieszenie postępowania sądowego to inaczej czasowe wstrzymanie całości postępowania lub jego części. Ten krok najczęściej uzasadniony jest zdarzeniami określonymi w ustawie, które uniemożliwiają podjęcie czynności procesowych np. przez jedną ze stron postępowania. Takim zdarzeniem jest upadłość podmiotu biorącego udział w postępowaniu.

Jak głosi art. 174 § 1 k. p. c.:

Sąd zawiesza postępowanie z urzędu:

  1. jeżeli postępowanie dotyczy masy upadłości, masy układowej lub masy sanacyjnej i ogłoszono upadłość lub wszczęto wtórne postępowanie upadłościowe albo ustanowiono zarządcę w postępowaniu restrukturyzacyjnym;
  2. jeżeli ustanowiono zarządcę przymusowego w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości lub zarządcę tymczasowego w postępowaniu o otwarcie postępowania sanacyjnego, a postępowanie dotyczy majątku objętego zabezpieczeniem.

Jakie skutki niesie za sobą ogłoszenie upadłości?

Upadły wraz z ogłoszeniem upadłości traci możliwość zarządzania swoim majątkiem w zakresie, w którym wchodzi on w skład masy upadłości. Od tej pory pieczę nad jego majątkiem będzie sprawował syndyk. Doprowadzi on do jego upłynnienia na rzecz podziału uzyskanych środków pomiędzy wierzycieli. Syndyk będzie prowadził postępowanie na rzecz upadłego, ale w swoim imieniu. Wówczas stroną w procesie staje się syndyk.

Aby do tego nie doszło należy najpierw zawiesić postępowanie, wtedy podmiot uprawniony będzie mógł do niego wstąpić. Przepisy określają, że zawieszenie postępowania dotyczy wszystkich postępowań, które odnoszą się w jakiś sposób do masy upadłości. Dlatego najpierw należy ustalić, czy dane postępowanie ma z nią związek. Jeżeli nie – do zawieszenia nie dojdzie.

Zawieszenie postępowania następuje z chwilą wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości. W tym wypadku nie trzeba czekać na uprawomocnienie się postanowienia. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powoduje także zawieszenie postępowań egzekucyjnych. Postępowanie upadłościowe bywa skomplikowanym procesem. Nie warto zatem przechodzić tego procesu „na własną rękę” lepiej skonsultować się z profesjonalnym pełnomocnikiem.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Właściciel kancelarii

kontakt@lipinskikancelaria.pl

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu.

Polecane artykuły

Oddłużenie upadłego efektem upadłości konsumenckiej

Oddłużenie upadłego efektem upadłości konsumenckiej W wyniku nowelizacji Prawa upadłościowego przeprowadzonej w marcu 2020 roku doszło do liberalizacji możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nowelizacja ta ma ułatwić oddłużenie upadłego. Jednakże czy ogłoszenie upadłości traktować należy jako oddłużenie upadłego? W jaki sposób może zakończyć się postępowanie upadłościowe? Postępowanie upadłościowe nie zawsze kończy się umorzeniem zobowiązań bez określenia…

Restrukturyzacja firmy transportowej

Czym jest restrukturyzacja firmy transportowej i co można dzięki niej uzyskać? Jeśli Twoją firmę dotykają problemy finansowe, a na dodatek obawiasz się utraty płynności, warto rozważyć restrukturyzację. Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy." subtitle="Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!" kontakt=1] Restrukturyzacja firmy transportowej,…

Układ konsumencki a ochrona majątku

Jeżeli szukasz sposobów na oddłużenie i ochronę swojego majątku, układ w upadłości konsumenckiej (układ konsumencki) jest jednym z nich. Układ konsumencki jest działaniem przeznaczonym dla dłużników osiągających wyższe dochody. Jest to opcja dla tych, którzy chcą ochronić swój majątek. Na czym polega i jak wygląda układ konsumencki? [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o układzie konsumenckim." subtitle="Skontaktuj się…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania