Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego

Rolnicy to grupa zawodowa, która dosyć często zmaga się z niemałymi przeciwnościami losu. Nie posiadają dużych marż i zazwyczaj generują dochód na zasadzie korzyści skali. Bywa, że różne zdarzenia losowe powodują konieczność restrukturyzacji gospodarstwa rolnego, co pozwala ratować posiadany majątek. Co może zrobić rolnik w takiej sytuacji i na czym polega restrukturyzacja gospodarstwa rolnego?

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego: kiedy o nią wnioskować?

Z prawa restrukturyzacyjnego może skorzystać każdy rolnik prowadzący działalność rolniczą. W praktyce prowadzenie działalności rolniczej oznacza bycie przedsiębiorcą. Działalność rolnika jest wtedy zorganizowana, a rolnik nie tylko wytwarza, ale również sprzedaje produkty.
Rolnik posiadający gospodarstwo rolne dla zaspokojenia własnych potrzeb, nie prowadzi działalności rolniczej, a zatem nie może skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego, by ochronić się przed komornikiem lub upadłością.

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego: co można zyskać?

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego pozwala na ochronę przed komornikiem i utratą majątku. Warto zacząć ten proces jak najwcześniej, aby zwiększyć szanse na jego powodzenie. W postępowaniu restrukturyzacyjnym celem dłużnika jest zawarcie układu ze swoimi wierzycielami. Zazwyczaj oznacza to odroczenie spłat, zmianę wysokości rat albo redukcję zadłużenia. Otwarcie postępowania chroni rolnika przed komornikiem – postępowania egzekucyjne z mocy prawa są zawieszane.

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego: oddłużanie gospodarstw rolnych

Rolnicy w przeciwieństwie do wielu innych przedsiębiorców, zwykle posiadają majątek, który pozwala w znacznej części zaspokoić wierzycieli. Niestety nie ułatwia to wypracowania układu zakładającego dużą redukcję zobowiązań pieniężnych. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku.

Restrukturyzacja zadłużenia gospodarstw rolnych

Od 14 stycznia 2021 r. rolnicy mogą składać do ARiMR wnioski o restrukturyzację zadłużenia. Aby z tego skorzystać, należy posiadać wkład własny, co może znacznie utrudnić uzyskanie pożyczki na spłatę zobowiązań. Rolnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego ani restrukturyzacyjnego. Aby odpowiednio przejść przez proces restrukturyzacji, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Właściciel kancelarii

[email protected]

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu.

Polecane artykuły

Ostateczny plan podziału funduszy masy upadłości

Ostateczny plan podziału funduszy masy upadłości Ostateczny plan podziału funduszy masy upadłości to dokument, którego opracowaniem zajmuje się syndyk. Po jego sporządzaniu zatwierdza go sędzia – komisarz. Zatwierdzenie odbywa się poprzez wydanie postanowienia. Jego przygotowanie następuje po całkowitej likwidacji masy upadłości. Dokument ten wskazuje jak należy rozdysponować fundusze masy upadłości pomiędzy wierzycieli. Elementy funduszy masy…

Oddłużenie spółki z o.o.

Czy oddłużenie spółki z o.o. jest możliwe? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu przedsiębiorców, którzy wybrali tą formę prowadzenia swojej działalności.Spółki z o.o. to jedne z najpopularniejszych wyborów wśród spółek, a ich funkcjonowanie reguluje Kodeks spółek handlowych. Z tych przepisów (oraz Ordynacji podatkowej) wynika zaś ewentualna odpowiedzialność zarządu spółki za zobowiązania spółki. [nc4wp_slogan title="Dowiedz…

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem?

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem? Nad odpowiedzią na to pytanie mogą się zastanawiać osoby, które rozważają ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Innym rozwiązaniem, które mogą wybrać może być zawarcie ugody. Czy upadłość i ugoda mogą mieć coś ze sobą wspólnego? Odpowiedź brzmi: tak. Osoba nieradząca sobie z regulowanie swoich zobowiązań powinna podjąć próbę porozumienia się z wierzycielami.…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Kontakt

Tel: 58 352 13 43
Kom: 792 873 876
Email: [email protected]

Pliki do pobrania