Przebieg postępowania upadłościowego składa się z różnych etapów. Jednym z nich jest likwidacja masy upadłości. Postępowanie upadłościowe ma na celu zaspokojenie roszczeń wierzycieli w możliwie jak najwyższym stopniu. Z tego względu składniki majątku dłużnika tworzą masę upadłości, która ulega likwidacji. Uzyskane w ten sposób środki finansowe przeznacza się na zaspokojenie wierzycieli.
Przebieg postępowania upadłościowego – czym jest masa upadłości?
Ogłoszenie upadłości powoduje, że składniki majątku upadłego tworzą masę upadłości. Warto podkreślić, że składnikami masy upadłości są nie tyko dobra materialne, ale również prawa. Masa upadłości jest tworzona zarówno ze składników majątku należącego do upadłego w chwili ogłoszenia upadłości, ale również elementy majątku, które zostały przez niego nabyte podczas trwania postępowania upadłościowego. Prawo upadłościowe wyszczególnia nieliczne przypadki wyłączenia składników majątku z masy upadłości, które wskazano w art. 63 – 67a Prawa upadłościowego. Wskazano w nich między innymi, że do masy upadłości nie wchodzi mienie, które wyłączone jest spod egzekucji w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Plan likwidacji masy upadłości
Bardzo ważne jest, aby w czasie trzydziestu dni od ogłoszenia upadłości sporządzić spis inwentarza. Realizacją tej czynności zajmuje się syndyk. Określa on również plan likwidacji masy upadłości oraz preliminarz wydatków. Dzięki tym dokumentom możliwe jest zapoznanie się z całością masy upadłości. Praca syndyka pozwala na uzyskanie wiedzy na temat masy upadłości. Pozwala to również na poinformowanie wierzycieli o tym, czy likwidacja masy upadłości pozwoli na ich zaspokojenie. Poza tym syndyk ma także przygotować sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości.
Jeśli istnieją obiektywne powody, dla których syndyk nie może przygotować spisu inwentarza oraz planu likwidacji, to opracowuje jedynie sprawozdanie ogólne. Pośród przyczyn obiektywnych wymienić można przykładowo rozbudowaną strukturę elementów majątku, które znajdują się na terenie całego kraju. Jako przyczynę wskazuje się także utrudniony kontakt z upadłym. Sprawozdanie ogólne o stanie masy upadłości powinno wskazywać na przybliżoną wartość określonych składników majątku. Poza tym ma również wskazywać na możliwości związane z ich likwidacją, a także możliwości zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Podkreślić należy, że jeśli syndyk opracuje tylko sprawozdanie ogólne to i tak jest zobowiązany do przygotowania powyższych dokumentów. Musi tego dokonać wówczas, gdy będzie to możliwe.
O autorze