Układ z wierzycielami w upadłości konsumenckiej określa się jako jeden ze sposobów na oddłużenie. Ten rodzaj postępowania kierowany jest w głównej mierze dla dłużników, którzy generują wysokie dochody. Można stwierdzić, że takim sposobem oddłużenia w upadłości są zainteresowani dłużnicy, który chcą chronić własny majątek.
Układ z wierzycielami w upadłości – charakterystyka
Zdecydowana część postępowania odbywa się poza salą sądową. Jest to efekt prowadzenia postępowania przez nadzorcę sądowe. Jego zadanie sprowadza się do zwołania oraz przeprowadzenia zgromadzenia wierzycieli. W czasie zgromadzenia przeprowadza się głosowanie nad zaproponowanym układem. Taki kształt postępowania powoduje, że dłużnik musi dokonać wpłaty zaliczki na poczet wynagrodzenia nadzorcy. Określono na to konkretny czas, a mianowicie 30 dni od dnia, w którym otwarto postępowanie. Jeśli zalicza nie zostanie wniesiona następuje umorzenie postępowania.
Prawo restrukturyzacyjne a układ z wierzycielami
Zawarcie układu z wierzycielami w upadłości konsumenckiej odbywa się w zgodzie z regulacjami Prawa Restrukturyzacyjnego. Chodzi o przepisy, które są właściwe dla przyspieszonego postępowania układowego. Ma to związek z ważnymi kwestiami, które odnoszą się do propozycji układowych. Podkreślić należy również, że zawarcie układu następuje maksymalnie na pięć lat. Jednakże nie dotyczy to wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo. Ma to więc przeważnie związek z wpisem hipoteki do księgi wieczystej.
Czas przeznaczony na zawarcie układu z wierzycielami
Jeśli dłużnik posiadający nieruchomość wyraża chęć zawarcia układu z wierzycielami musi mieć na względzie czas. Chodzi o sytuację, w której wierzyciel hipoteczny prowadzi egzekucję z nieruchomości. Istotne jest to, że ten rodzaj egzekucji nie ulega zawieszeniu w czasie postępowania o zawarcie układu. W sytuacji, gdy dłużnik był wnioskodawcą o zawarcie układu, nadzorca sądowy zwołuje zgromadzenie wierzycieli w czasie trzech miesięcy licząc od dnia rozpoczęcia postępowania. Natomiast, gdy inicjatorem jest sąd takie zgromadzenia musi odbyć się w czasie czterech miesięcy.
Redukowanie zobowiązań poprzez propozycje układowe
Podkreślić należy, że redukcja zobowiązań może nastąpić w wyniku propozycji układowych. Takie propozycje układowe mogą dotyczyć odroczenia terminu wykonania zobowiązania, jak również rozłożenia zobowiązania na raty. Można również zaproponować zredukowanie zobowiązania, a także dokonanie zmiany, zamiany albo uchylenia prawa, które zabezpiecza konkretną wierzytelność. Podkreślić należy, że wskazane propozycje układowe to jedynie przykłady możliwych do zastosowania. Istniej również możliwość zastosowania innych niewymienionych rozwiązań. Z punktu widzenia dłużnika najkorzystniejsze będą propozycje, które wpłyną na zredukowanie zobowiązania.
O autorze