Rolnicy to grupa zawodowa, która dosyć często zmaga się z niemałymi przeciwnościami losu. Nie posiadają dużych marż i zazwyczaj generują dochód na zasadzie korzyści skali. Bywa, że różne zdarzenia losowe powodują konieczność restrukturyzacji gospodarstwa rolnego, co pozwala ratować posiadany majątek. Co może zrobić rolnik w takiej sytuacji i na czym polega restrukturyzacja gospodarstwa rolnego?
Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego: kiedy o nią wnioskować?
Z prawa restrukturyzacyjnego może skorzystać każdy rolnik prowadzący działalność rolniczą. W praktyce prowadzenie działalności rolniczej oznacza bycie przedsiębiorcą. Działalność rolnika jest wtedy zorganizowana, a rolnik nie tylko wytwarza, ale również sprzedaje produkty.
Rolnik posiadający gospodarstwo rolne dla zaspokojenia własnych potrzeb, nie prowadzi działalności rolniczej, a zatem nie może skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego, by ochronić się przed komornikiem lub upadłością.
Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego: co można zyskać?
Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego pozwala na ochronę przed komornikiem i utratą majątku. Warto zacząć ten proces jak najwcześniej, aby zwiększyć szanse na jego powodzenie. W postępowaniu restrukturyzacyjnym celem dłużnika jest zawarcie układu ze swoimi wierzycielami. Zazwyczaj oznacza to odroczenie spłat, zmianę wysokości rat albo redukcję zadłużenia. Otwarcie postępowania chroni rolnika przed komornikiem – postępowania egzekucyjne z mocy prawa są zawieszane.
Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego: oddłużanie gospodarstw rolnych
Rolnicy w przeciwieństwie do wielu innych przedsiębiorców, zwykle posiadają majątek, który pozwala w znacznej części zaspokoić wierzycieli. Niestety nie ułatwia to wypracowania układu zakładającego dużą redukcję zobowiązań pieniężnych. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku.
Restrukturyzacja zadłużenia gospodarstw rolnych
Od 14 stycznia 2021 r. rolnicy mogą składać do ARiMR wnioski o restrukturyzację zadłużenia. Aby z tego skorzystać, należy posiadać wkład własny, co może znacznie utrudnić uzyskanie pożyczki na spłatę zobowiązań. Rolnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego ani restrukturyzacyjnego. Aby odpowiednio przejść przez proces restrukturyzacji, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.
O autorze