Czy oddłużenie spółki z o.o. jest możliwe? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu przedsiębiorców, którzy wybrali tą formę prowadzenia swojej działalności.
Spółki z o.o. to jedne z najpopularniejszych wyborów wśród spółek, a ich funkcjonowanie reguluje Kodeks spółek handlowych. Z tych przepisów (oraz Ordynacji podatkowej) wynika zaś ewentualna odpowiedzialność zarządu spółki za zobowiązania spółki.
Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc.
KontaktCzy spółka może umorzyć swoje długi w obliczu problemów finansowych?
Zacznijmy od tego jak wielkie te problemy są. Jeśli spółka jest niewypłacalna to są to przesłanki do tego, aby złożyć wniosek o jej upadłość. Za niewypłacalność przyjmuje się sytuacje, w której:
- spółka nie ma zdolności do wykonywania swoich zobowiązań pieniężnych i spółka nie reguluje ich dłużej niż trzy miesiące lub
- zobowiązanie pieniężne przekraczają wartość majątku spółki i ten stan trwa ponad 24 miesiące.
W tych dwu wypadkach, konieczne jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, na które spółka ma dokładnie 30 dni. Na członkach zarządu spoczywa odpowiedzialność za terminowe złożenie wniosku do sądu. Co do zasady, wspólnicy są oddzielnym podmiotem od spółki i nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania swoim majątkiem. Nie dotyczy to jednak zarządu spółki z o.o. Jednak są sytuacje, w których zarząd (art. 299 ksh lub art. 116 Ordynacji podatkowej) przejmuje solidarnie odpowiedzialność za długi spółki. Stanie się tak gdy majątek przedsiębiorstwa nie jest w stanie pokryć zobowiązań wobec wierzycieli, czyli gdy egzekucje komornicze okazały się bezskuteczne.
Wracając do oddłużenia: według Prawa upadłościowego, umorzenie długów upadłego w postępowaniu upadłościowym jest możliwe tylko dla osób fizycznych (upadłość konsumencka). Natomiast w postępowaniu upadłościowym dla spółek nie przewidziano takiego rozwiązania. Spółka na skutek ogłoszenia upadłości zostanie bowiem zlikwidowana. Jakie rozwiązania zatem są w zasięgu spółki z o.o.?
Oddłużenie spółki z o.o., czyli o roli restrukturyzacji.
Spółka z o.o. może częściowo zmniejszyć swoje długi w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, którego celem jest utrzymanie firmy „przy życiu” i umożliwienie jej dalszego funkcjonowania. Restrukturyzacja dąży również do wzmocnienia jej działania, aby zapobiec utracie płynności finansowej.
Prawo restrukturyzacyjne daje możliwość przeprowadzenia czterech procedur, które nie pozwalają na doprowadzenie do upadłości spółki:
- Postępowanie o zatwierdzenie układu.
- Przyspieszone postępowanie układowe.
- Postępowanie układowe.
- Wszczęcie postępowania sanacyjnego.
Więcej o restrukturyzacji spółki przeczytają Państwa w artykule na naszym blogu bądź w artykule restrukturyzacja Gdańsk Gdynia Elbląg.
Warto jedynie w tym miejscu wspomnieć, że odłużenie spółki z o.o. poprzez restrukturyzację jest obecnie bardzo popularne. Jest to bowiem skuteczne narzędzie do:
- ochrony majątku spółki z o.o.,
- ochrony spółki przed egzekucjami komorniczymi,
- zmniejszenia wysokości długów spółki z o.o.,
- ochrony członków zarządu spółki przed odpowiedzialnością za jej długi,
- zmiany strategii biznesowej.
O oddłużeniu spółki z o.o. pisaliśmy również na stronie naszej kancelarii dedykowanej restrukturyzacji przedsiębiorstw: https://lipinskikancelaria.pl/oddluzenie-spolki-z-o-o-na-czym-polega/.
Jeśli nie restrukturyzacja, to co?
Jeśli przeprowadzenie restrukturyzacji nie doprowadzi do zawarcia układu z wierzycielami to pozostaje ogłoszenie upadłości. Należy w tym miejscu przypomnieć o obowiązku terminowego złożenia wniosku o upadłość spółki z o.o. , czyli w terminie 30 dni od momentu pojawienia stanu niewypłacalności. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się konsekwencje dla członków zarządu:
- odpowiadanie własnym majątkiem za długi spółki;
- nałożenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej;
- odpowiedzialności karnej.
Postępowanie o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki rozpoczyna się od złożenia wniosku do Sądu rejonowego (wydział gospodarczy) właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa.
Po rozpatrzeniu wniosku i ogłoszeniu upadłości przez sąd do postępowania włącza się syndyk. Do zadań syndyka należy upłynnienie majątku spółki, aby zaspokoić wierzycieli. Zakończenie postępowania upadłościowego skutkuje zakończeniem prowadzenia działalności przez spółkę i wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego.
O autorze