Upadłość konsumencka – czy prawnik jest potrzebny?
Upadłość konsumencka jest ogłaszana coraz częściej. Z roku na rok liczby rosną, a świadomość dłużników pogłębia się. Po nowelizacji Prawa upadłościowego z 2019 roku w zasadzie każdy ma szansę na uzyskanie oddłużenia. Skoro tylko w niektórych przypadkach odmawia się umorzenia zobowiązań, czy prawnik w upadłości konsumenckiej w ogóle jest potrzebny?
Prawnik w upadłości konsumenckiej – czy jest konieczny?
Sporządzenie wniosku o upadłość jest w zasięgu osoby nieposiadającej żadnej wiedzy prawniczej. Czy w takim razie korzystanie z usług prawnika ma w ogóle sens? Jak najbardziej. Sporządzenie wniosku to nie wszystko.
Uzyskaj oddłużenie w upadłości konsumenckiej.
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!
KontaktDłużnicy z reguły nie mają wiedzy, w jaki sposób prowadzone są postępowania upadłościowe. Nie wiedzą czego się spodziewać i nie znają zasad zajmowania dochodu przez syndyka. Zwykle mają problem na kluczowym etapie postępowania, który polega na ustaleniu planu spłaty wierzycieli bądź uzyskaniu umorzenia zobowiązań.
Kiedy prawnik nie jest potrzebny?
W mało skomplikowanych sytuacjach dłużnik może poradzić sobie bez pomocy prawnika. Do takich zalicza się sytuacja w której:
- dłużnik nie prowadził działalności gospodarczej;
- upadły nie posiada nieruchomości;
- dłużnik nie ma wielu wierzycieli;
- zarobki dłużnika odpowiadają jego aktualnemu dochodowi.
Prawnik w upadłości konsumenckiej – czemu dobrze jest mieć profesjonalnego pełnomocnika?
Dłużnik nie może zakładać, że wszystko potoczy się po jego myśli. Kiedyś zgłosiła się do nas klientka, której postępowanie upadłościowe trwało już trzy lata. Nie wynikało to ze stopnia skomplikowania, ani z tego, że miała wielu wierzycieli. Problemem była konieczność sporządzenia wniosku o umorzenie zobowiązań i ustosunkowania się do pism wierzycieli.
Dłużnik, dla którego środowisko sądowe nie jest codziennością, podobnie jak zagadnienia z prawa upadłościowego – ma prawo nie znać specyfiki postępowania upadłościowego. Nawet rzetelne sporządzenie wniosku, nie zapewnia spokoju na dalszym etapie postępowania. Trzeba bowiem pamiętać, że postępowanie upadłościowe co do zasady jest skomplikowane.
Do czego przydaje się prawnik w upadłości konsumenckiej?
- Prawidłowo sporządzi wniosek, uwzględniając przy tym orzecznictwo sądów upadłościowych.
- Doradzi w zakresie współpracy z syndykiem.
- Będzie kontrolował działania syndyka.
- Wykona wniosek o zmniejszenie wysokości zajęcia dochodu upadłego.
- Sporządzi wniosek o uzyskanie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego.
- Sporządzi wniosek umorzenie zobowiązań lub ustalenie planu spłaty wierzycieli.
- Będzie reprezentował dłużnika na rozprawie o umorzenie zobowiązań/ustalenie planu spłaty wierzycieli.
Podsumowanie
W naszej kancelarii zapewniamy kompleksową obsługę prawną oraz prawników specjalizujących się w prawie upadłościowym. Prawo upadłościowe to skomplikowana dziedzina prawa, dlatego warto sięgać po pomoc tych, którzy się w niej specjalizują.
Pamiętaj, że sporządzenie wniosku z zachowaniem wymogów formalnych może być niewystarczające do szybkiego uzyskania oddłużenia. Choć koszt obsługi prawnej w postępowaniu upadłościowym jest zazwyczaj dla dłużnika dość wysoki, właściwa obsługa prawna zapewniona przez wyspecjalizowanego prawnika, rekompensuje poniesione koszty. Dzieje się tak np. za sprawą szybszego uzyskania oddłużenia w upadłości konsumenckiej. Szukasz prawnika w upadłości w Gdyni bądź Gdańsku? Zgłoś się do nas. Zapewniamy profesjonalną obsługę prawną Twojej sprawy.
O autorze