Niedawno temu otrzymaliśmy postanowienie sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości i zatwierdzenia warunków sprzedaży majątku naszej klientki. Dłużniczka posiadając majątek postanowiła ogłosić upadłość w tzw. pre-packu. Niewypłacalny dłużnik, który jest osobą fizyczną, posiadającą majątek może bowiem ogłosić upadłość konsumencką w ramach przygotowanej likwidacji (tzw. pre-pack). Na czym to polega? Czym jest pre-pack w upadłości konsumenckiej i jakie korzyści ze sobą niesie dla niewypłacalnego dłużnika?
Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej
Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!
KontaktPre-pack w upadłości konsumenckiej – korzyści
Pre-pack w upadłości konsumenckiej polega na tym, że wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, składany jest wniosek o nabycie majątku dłużnika. Pozwala to na znaczne skrócenie postępowania upadłościowego oraz szybsze uzyskanie oddłużenia. Im krótsze postępowanie upadłościowe, tym mniejsze są jego koszty.
Krótsze postępowanie upadłościowe to równocześnie krótszy czas zajmowania wynagrodzenia przez syndyka. Pre-pack ma również pozytywny wpływ na ustalenie planu spłaty wierzycieli. Jest tak, ponieważ krótsze postępowanie pozwala na wyższy poziom zaspokajania wierzycieli, co również bierze pod uwagę sąd podczas ustalania planu spłaty wierzycieli.
Sprzedaż majątku osobie z rodziny
Sprzedaż w pre-pack ma jeszcze jedną zasadniczą korzyść. W wyniku przygotowanej likwidacji istnieje możliwość sprzedaży posiadanego majątku komuś z rodziny i tym samym można zatrzymać majątek w posiadaniu rodziny. Mowa tu o nieruchomościach, o które dłużnicy zazwyczaj zaciekle walczą. Sprzedaż pre-pack w upadłości konsumenckiej odbywa się po cenie niższej niż rynkowa. Z kolei wysokość dyskonta wynika między innymi ze stopnia pokrewieństwa czy powinowactwa nabywców majątku upadłego dłużnika.
Kancelaria Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego
Nasza kancelaria specjalizuje się w przeprowadzaniu postępowań upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych. Reprezentujemy zarówno dłużników, jak i wierzycieli. Jeżeli masz pytania dotyczące restrukturyzacji lub upadłości – zapraszamy do kontaktu!
O autorze